Zápas s Cidlinou Nový Bydžov 24. 3.

26.03.2019

V neděli jsme měli domluvený přátelský zápas s týmem z Nového Bydžova. S jejich trenérem jsme se domluvili na tom, že to bude převážně pro kluky, kteří se se systémem hry 4+1 stále ještě seznamují a jejich fotbalové dovenosti jsou v počátcích.

Bohužel realita byla jiná. Nešlo snad ani tak o to, kolik branek jsme v první čtvrtině dostali. Ale především o to, že zápas nebyl přínosný ani pro naše kluky, kteří si téměř nemohli zkoušet své dovednosti a dále je rozvíjet (nemluvě o tom, že nemohli mít ze hry radost), tak ani pro hráče soupeře, kteří v podstatě rychle vzali míč a do chvilky vstřelili gól.

Proto jsme se po první čtvrtině rozhodli reagovat, jak nám přišlo nejlepší. Další tři čtvrtiny odehrály oba týmy z jednoho klubu proti sobě a myslím si, že to tak bylo daleko lepší.

Jsem však rád, že rodiče na tom mohli vidět, že ne vždy je dobré dát na první dojem. Mohlo to vypadat tak, že jsme děti nic nenaučili a co jsme jim to domluvili za soupeře, když to absolutně neodpovídá jejich fotbalové úrovni apod. Je však přeci jasné, že v týmu, kde je třicet dětí není možné, aby všechny měly stejné dovednosti a stejně rychle se učily. Proto si v tréninku dělíme skupinky, a proto také podle toho děláme nominace na zápasy, aby to odpovídalo úrovni, na které se děti aktuálně nacházejí. Což však neznamená, že budou hrát se všemi pořád vyrovnaně. Soutěžní zápasy, které budeme v příští sezóně hrát se samozřejmě nedomluvají a jsou řízené fotbalovou asociací. Ale neměl by to většinou být tak velký rozdíl jako v neděli.

Ne vždy se tomuto dá předejít i když se o to vždy snažíme. Po zápase jsem komunikoval s trenérem, který na zápas nepřijel a ten se za to omlouval, prý to nebylo jejich záměrem a nejspíš špatně odhadl úroveň na které jsme se domlouvali. Možná právě proto, že v menších klubech mají opačný problém s počtem. Dětí je málo a trenéři je pak všechny mohou vzít na všechny akce, kde se potkávají s těmi aktuálně zdatnějšími z větších klubů. Trenéři pak na základě toho odhadují jejich úroveň.