Zápas 2. 2. Bohemians 1905

07.02.2019

V sobotních odpoledních hodinách jsme se v letošním roce již podruhé utkali s týmem Bohemians 1905. Tentokrát se utkání sehrálo v jejich nafukovací hale s umělou trávou. Odehráli jsme zde dvě utkání. Každé utkání bylo rozdělono do čtvrtin hraných po 12 minutách.

V letošním prvním lednovém utkání (také proti Bohemce) jsem bohužel kluky hrát neviděl, ale musím říct, že byla radost je po delší době pozorovat v zápase s jiným klubem. Kluci udělali od podzimu ohromný pokrok. Když měl jejich spoluhráč míč, dokázali více než dříve nabíhat do volného místa. Občas bylo ještě k vidění hlášení se o míč na místě a za hráčem, ale pořád jde o děti, které mají právo na chybu (chybou se učí, když ji pak společně správnou formou rozebereme, posouvá je to blíže nalezení správného řešení). Je také vidět, že kluci postupně získávají větší herní sebevědomí, dovolují si obcházet více než jednoho soupeře a mnohy zkouší i nově naučené dovednosti, což je pro jejich optimální rozvoj to nejlepší. Nikde jinde než ve hře samotné si danou dovednost nezafixují. Nevadí, že z počátku v ní nebudou úspěšní, ale každým pokusem se posouvají blíže automatizaci dovednosti v proměnlivých podmínkách utkání.

Děti již také měly daleko lepší znalosti základních pravidel. Bylo také vidět, že se již lépe orientují v prostoru "velkého" hřiště. Velký pokrok kluci udělali také na pozici brankáře, kde se stále střídá více hráčů (všichni, co chytat chtějí). Většina kluků již pochopila, že by neměli pouze stát na brankové čáře, nejprve se však museli ujistit, že i když se po jejich vyjetí dostane gól, nikdo jim za to nevynadá. S každým dalším pokusem pak již byli nejen sebevědomější, ale také vybírali lepší řešení. V tomto případě je také velmi důležité, aby i rodiče byli trpěliví a hleděli spíše na rozvoj dítěte do budoucna, než na aktuální výsledek (potažmo obdržení gólu po chybě).

Za oba zápasy jsme nastříleli krásných 20 gólů. V týmu Bohemky jsme našli vyrovnaného soupeře, který pro kluky znamená přiměřenou výzvu a je možné, že se s tímto soupeřem v letošním roce ještě utkáme.