Turnaj v Neratovicích

04.11.2018

  V sobotu 3. 11. jsme zavítali na turnaj do Neratovic, nedaleko od Prahy. Náš sraz byl dřívější než u ostatních týmů, aby kluci dostali možnost převléct se na turnaj bez rodičů. Nutno podotknout, že kluci to vzali opravdu sportovně a většina z nich byla schopna se kompletně na turnaj obléct bez pomoci. My trenéři jsme pouze pomohli občas utáhnout tkaničky nebo jsme poradili, jak si nasadit štulpny. Je to jeden z hlavních cílů, které jsme si v mladší přípravce stanovili - vedení dětí k samostatnosti.

  Na turnaji jsme měli hned dva týmy (Tempo - červení/žlutí). Pro většinu kluků to byla první zkušenost s turnajem v tělocvičně a také v netradičním systému 3+1. Pro hráče našeho týmu to byla ohromná zkušenost. Většina z nich si prvně zkusila roli brankáře a také jsme hráli ve větším počtu než doposud na trénincích. Na turnaji jsme odehráli zápasy proti těmto týmům: Neratovice (2 týmy), Mělník, Ústí nad Labem, Roudnice nad Labem, Střešovice. Nebylo pro nás ani tak důležité jak dopadneme, ale spíše jaký kluci budou mít prožitek ze hry a co nového si z turnaje odnesou (herní zkušenosti). Většina ostatních týmů, které na turnaji byly, již pravidelně hraje v systému 4+1, a byly tudíž více "zkušení" v tomto systému hry.

  Rodiče, kteří na turnaji naše kluky parádně podporovali si také mohli všimnout, že oproti jiným týmům jsme obdrželi několik gólů do prázdné branky. Bylo to proto, že jsme po brankáři vždy chtěli, aby pouze nestál v brance, ale snažil se více zapojit do hry. Většina ostatních týmů naopak díky brankáři, který nebyl zapojen do hry, uhrála lepší výsledek. Avšak brankářův herní prožitek byl takřka nulový.

   Po dětech  ve hře s brankářem ve větším počtu jako je 3+1/4+1 chceme, aby při zisku míče hledaly vždy různé možnosti řešení (klička, přihrávka). Spoluhráči, kteří míč v tu chvíli nemají, by měli nabíhat do volného prostoru, kde se nenachází soupeř. Tím vzniká více manipulačního místa pro hráče s míčem. Záleží už pouze na něm, zda míč vede dál, obehrává soupeře a nebo zda přihraje. Naopak v momentě, kdy míč nemáme, chceme po dětech, aby se ho hned snažily získat. Především pak hráč, který je k míči nejblíže.

  Naši kluci na turnaji obsadili krásné páté a sedmé místo. Každé z dětí také obdrželo medaili a věřím, že hlavní cíl v podobě prožitku ze hry byl na tomto turnaji splněn.