Turnaj v Kolodějích

19.02.2019

Jarní prázdniny jsme zakončili v neděli 17. 2. turnajem v Kolodějích. Na tomto turnaji jsme odehráli celkem čtyři utkání v rychlém sledu za sebou. Našimi soupeři byli SK Český Brod, FA Praha, FK Králův Dvůr a SK Kolovraty.

V prvním zápase byli naši hráči ještě "rozespalí" a občas jim chvilku trvalo, než si rozmysleli, jestli chtějí o míč bojovat a také s ním útočit. Zápas od zápasu se to však zlepšovalo. Kluci byli dravější a dravější. Občas se nám stávalo, že jsme za sebou nechávali volné hráče, kteří pak na našeho brankáře chodili nikým nenapadáni. Stávalo se to především v momentech rozehry soupeřova brankáře od branky. Kluci byli zaměřeni na míč a ostatních hráčů si již nevšímali (v těchto situacích se také snažíme u dětí podporovat komunikaci, která bude mít v budoucnu stále větší význam - např. brankář může zavolat na spoluhráče, ať obsadí volného hráče). Postupně na tom s dětmi pracujeme, ale pořád vycházíme z toho, že chybou se děti učí i na úkor obdržených gólů. Samozřejmě to není jen tak, že řekneme, že se stane chyba a dítě se z toho vždy samo poučí. Je důležité se s dětmi o tom bavit. Bezprostředně po situaci nebo po zápase (děti si v tomto věku nedokáží vybavit v abstrakci konkrétní situaci po delší době). Nesmí to však být podáno tak, že se děti budou bát udělat chybu a bude to srážet jejich herní sebevědomí a odvahu.

Na turnaji jsme dokázali nastřílet spoustu gólů a to především v posledním zápase, kdy si kluci hru vyloženě užívali a bylo důležité, že s tímto pocitem také zakončili celý turnaj. Byla radost pozorovat, že děti dokázali vstřelit gól i po vyjetí od vlastní branky. Odvahu jsme tedy u brankáře podporovali, ale musel mít také na paměti, aby branka nezůstala pořád prázdná (pozice brankáře rozvíjí základy taktického myšlení a také odhaluje herní seběvědomí).  Na turnaji jsme obsadili celkově čtvrté místo a již vyhlížíme březen, který se ponese ve znamení spousty zápasů a také několika turnajů.